JAK vystoupit z kompromisu a dobře si vybrat?

p1020576

Jak si vybrat domov, místo, které ladí s naší duší?

Jak přejít od kompromisu z bydlení, k domovu, které s námi souzní? 

S naším domovem je to obdobné jako s našimi vztahy. Některá místa jsou pro nás láskou na první pohled, jindy je bydlení kompromisem. A přesto je celkem časté, že si pro svůj život vybereme kompromis… PROČ se tak děje?

Místo, kde chceme žít, si vybíráme z větší části podvědomě. Naše rozhodování a jednání při výběru nového bydlení je ovlivňováno prožitými zkušenostmi, otisky „domova“z minulosti, většinou z dětství. Ne vše, co jsme prožili, ladilo s naší duší, ale tehdy jsme nemohli svůj prostor změnit, ovlivnit rozhodování kde a jak chceme bydlet. Kompromis byl jediným možným řešením. Usadil se v nás, vytvořil „obraz“ o domově a řídí rozhodování našich dalších kroků při výběru nového bydlení.

cesta-k-domovu

JAK vystoupit z kompromisu a vybrat si DOMOV, místo které ladí s naší duší?

Na co si dát pozor při výběru místa, kde chci žít?

OTÁZKY, na které si odpovězte před tím, než začnete pro sebe hledat nové bydlení, svůj vysněný DOMOV:

1/ Jaká je vaše MOTIVACE, váš ZÁMĚR?

  • Je motorem pro změnu vaše nadšení, vlastní rozhodnutí nebo nutnost se přestěhovat?
  • Je motivací láska / vlastní pocit, že je správný čas ke změně bydlení?
  • Je motivací strach, či tlak / partner, peníze, rozrůstající se rodina, čas, nedostatek prostoru, změněná situace, nevhodné místo?

2/  Vybírejte všemi smysly

  • Zapojte při svém rozhodování nejenom hlavu a rozum, ale spolehněte se na signály svého těla

Je pro vás nový domov láskou na první pohled?  Voní vám toto místo? První co vás napadne je „ tady jsem doma“ nebo to je ono…? SKVĚLE, objevili jste pro sebe pravé místo :-)

heart-256590_1280

  • Máte a cítíte klid ve své duši, hřeje vás u srdce, máte chuť se smát, radujete se…
  • Nebo se při výběru ženete za výhodností, dostupností … nasloucháte argumentům druhých?

JAK se nechytit do vlastní pasti – aneb na co si dát pozor při výběru domova

 

Dva příběhy z mojí praxe názorně dokumentují možné nástrahy při výběru vhodného místa pro náš domov.

CHTĚNÍ převlečené za touhu a nadšení a STRACH schovaný za bezmocnost NEVÍM.

Přílišné nadšení aneb jak se nechat zmást chtěním

NADŠENÍ versus CHTĚNÍ, které je schované za touhou po změně, bydlení v zeleni

Před časem se mi ozvala klientka Jindra se slovy „ já vás tam potřebuji zítra mít“. Bohužel jsem nemohla, ale vycítila jsem jak je to pro ni důležité. Zcela nečekaně jsem jí do telefonu řekla „ když si pro mě přijedete na zahradu, tak se s vámi na domek podívám dnes (v neděli).“ Nadšeně souhlasila a za půl hodiny jsem seděla u ní v autě. Povídaly jsme si, zářila štěstím, že pro sebe a svoji rodinu konečně objevili ten správný dům, za výhodnou cenu… Za chvíli jsme byly skoro na místě. Ale Jindra minula tu správnou odbočku a tak jsme do vesnice přijely vlastně zezadu. Měly jsme štěstí, prodávající byla doma a mohly jsme si nemovitost prohlédnout.

Když jsem domek a majitelku uviděla, něco mi hned „nehrálo“. Prodávající a kupující neměly vůbec nic společného. Každá žena byla zcela jiná, typově, chováním, lidsky. Vůbec jsem necítila, že máme jít dovnitř domu. Právě naopak, šly jsme s Jindrou na malou zahradu za dům. Otevřel se mi krásný výhled do krajiny. Srdce nám oběma plesalo. Ale, pro tenhle výhled jsme sem nepřijely… Naladila jsem se na dům a Jindry záměr jej koupit. A vše bylo jasné. Dostala jsem informace a odpověď PROČ si jej vybrala

Jak ji zprostředkovat Jindře? Vyzvala jsem jí, aby se společně se mnou naladila na domek. Souhlasila, během několika chvil jí bylo vše jasné. Bylo to jednoduché, věděla, že dostala odpověď na svoje naléhání…  A víte, PROČ si Jindra tento dům vybrala??

Díky odpovědi, která mi pro ni přišla, bylo zřejmé, že „tlak“ rodiny a touha žít v domě s krásnou přírodou byla obrácenou stranou mince záměru prodávající.  Motivací, se kterou prodávající domek před 6 lety stavěla, bylo také chtění, i když jiné … chtění rychle, výhodně a levně bydlet. A tak se stalo. Dům se podařilo rychle a výhodně postavit.  Bez lásky, s energií podobnou developerskému projektu. A dům jim vše splnil, do puntíku.. do 5 let se rozvedli  a dům prodávají.

Jindra byla vděčná. Dostala odpověď, zprávu od své duše, a věděla, že dům nekoupí. Je moudrá a svému muži dopřála následující den domluvenou schůzku s projektantkou. Revize ukázala vady na domě, které přesvědčili jejího muže od plánované koupě odstoupit. Naštěstí. Jindra si oddechla, věděla své. Kam by jí falešná „touha“ dohnala. Řekla větu, která mě dojala „ tuhle vaší službu by si měl povinně dopřát každý“.   Poděkovala jsem jí. Výlet s ní mě velmi obohatil. Děkuji VěRa

real-estate-516768_1280popis

Dělat mrtvého brouka se nevyplácí, aneb co přináší strach z rozhodnutí…  JAK se mám rozhodnout?

S Janou jsem se pracovně potkala před mnoha lety. Pozvala si mě domů na konzultaci, pomoc s řešením jejich bydlením. Tohle setkání by vydalo na další samostatný příběh. Od té doby jsme se potkávaly vždy, když řešila problém s prostorem.

Jana se mi ozvala před měsícem se žádostí, zda jí pomohu se rozhodnout při výběru vhodného pozemku pro stavbu jejich vysněného domu.

Žije se svým přítelem v jeho bytě a oba cítí, že je čas se posunout dále. Jak v životě, tak v bydlení.

Ale Janě se do rozhodnutí nechce. PROČ? Bojí se špatného rozhodnutí a dělá mrtvého brouka a čeká co partner.

Ale když se jeden bojí, začne druhý vyvíjet nátlak /tady strach/. Stejně tomu bylo v případě Jany. Společní přátelé začali intenzivně uvažovat o koupi výhodného pozemku v dostupnosti města. A objevili, co hledali. Začali přemlouvat Janu s přítelem, aby si v sousedství koupili pozemek na stavbu domu.

„Výhodnost se nevyplácí“

Když jsme s Janou přijeli na první místo, věděla jsem, že tohle není to pravé pro Janu a jejího partnera. Developerský projekt satelitu za vesnicí poblíž města. Projekt zaměřený na business, na výhodnost. Z místa šel chlad, místo bez ducha. Záměr, který se přenáší dále do života budoucích vlastníků…

Jak to Janě přetlumočit? Jana sama byla s přítelem již několikrát na „prohlídce“a nikdy to nebylo to pravé. Vždy se vyskytly pochybnosti, které se snažili zahnat logickými argumenty – blízkost od stávajícího bydliště, lepší dostupnost, známí v sousedství… Oba se báli podívat se do sebe, odkrýt závoj a poznat, co si opravdu přejí. Navrhla jsem Janě, že jí provedu procesem naladění se na svoje srdce, duši. Souhlasila a povedlo se. Sama cítila, že tady bydlet nechce. Že je to další kompromis v jejím životě. Oddechla si. Přiznala, že to „někde uvnitř“ cítila, že to tady není to pravé.

A jely jsme na druhý pozemek…

„Rodinné jmění – změna úhlu pohledu“

Jana vyrůstala na vesnici, v místě s kouzlem nedotčené přírody. Na toto místo jí zůstaly vzpomínky na šťastné chvíle u dědečka a babičky, na sad, kde trhala třešně… Babička a dědeček zemřeli a Jana může od své maminky dostat darem pěkný pozemek. Tam, kde byla jako malá šťastná… její partner místo pro nový domov akceptuje. Tak v čem má Jana problém?

Idylické a šťastné dětství u prarodičů je jen jedna strana pohledu…  Po odchodu prarodičů se štěstí a pohoda mění a rodinné vztahy s příbuznými Janě „brání“ ke kroku a chuti vrátit se sem a žít zde, vytvořit zde se svým partnerem domov.

Když jsme s Janou přijely na toto místo, poznala jsem, jak se to v ní pere. Pohled na dům po prarodičích jí přináší bolest. Ale sotva jsme kousek popošly, objevilo se před námi rozlehlé pole, místo s kouzlem. Jana se zasnila, jak jí zde bylo dobře.

Jak bych Janě mohla v jejím rozhodování pomoci? Tahle otázka běžela hlavou mě. A odpověď přišla, jako vždy, jednoduše a snadno „změňte úhel pohledu“ – AHA.  Jana se svým současným pohledem se dívala z pole jen na dům po prarodičích a „viděla“ samé proti… Pole se mírně svažovalo na druhou stranu od domu po dědečkovi a babičce. Pokud dům nasměrujeme a usadíme na pozemek ve šťastném směru, bude Jana ze svého domu vidět krásu nedotčené přírody a ne dům po prarodičích. Jednoduché, Jana na mě zůstala koukat :-) a řekla „ to by mě vážně nenapadlo “.

Byla přístupná se otevřít novému pohledu. Vyzvala jsem ji, aby se společně se mnou naladila na místo. Povedlo se, Jana dostala odpověď od svojí duše. Úleva, konečně má jasno, ví, co chce, kde chce žít, bydlet, mít svůj DOMOV. Argumenty ega utichly a Janě se ulevilo. Když jsme se loučily, řekla „ díky, věděla jsem, že máš jet se mnou..“ Tyto chvíle mě dostávají. Vím, že to, co dělám, má smysl.

spring-276014_1280

 

A co vy, bydlíte v souladu se svojí duší?

V dárku ke stažení CESTA k DOMOVU v 6 krocích, vás provedu vaším domovem s jiným pohledem. Zjistíte, zda vaše bydlení podporuje vaší duši či je tomu právě naopak. Šťastnou cestu, VěRa

Věra Nosková
VěRa NOSKOVÁ, vytvářím HARMONII v prostoru pod značkou VeeRa HARMONY. Jsem naladěnou a zkušenou průvodkyní a inspirátorkou jak vnést soulad do prostoru, z bydlení vytvořit DOMOV - místo s kouzlem harmonie. Při spolupráci se ladím na vaši duši, přání tak, abyste se v inspiracích prostě našli :-). Připravila jsem pro vás dárek - eknihu Cesta k domovu v 6 krocích>>. Jsem autorkou symbolu ® HARMONIE pro trvalou pohodu zde >>. Tvořím pro vás STUDIE domu, co ladí s duší, DŮM s trvalou harmonií. Společně s účinnými pomocníky ulevuji vašim nemovitostem od emocí a vracím jim čistotu a harmonii.
Komentáře