Domov s kouzlem ženy, spolupráce

Klientka Jarka zavolala se slovy „ nevím si s tím doma rady, vyzkoušela jsem toho opravdu hodně ( interieriérovou designérku, feng šuej) a pořád to není ono. Spoustu dekorací jsem odnesla do komory a v bytě není útulně. Můžete ke mně přijít a poradit mi?“ Domluvily jsme si schůzku u ní doma.

Před každou schůzkou se ladím na klienta, na jeho nejhlubší a mnohdy skrytá přání, tak, aby se v inspiracích prostě našel. Konzultace u Zorky probíhala obdobně, hned při příchodu jsem věděla, proč to u ní doma nefunguje, v čem je zásadní problém. Viděla jsem dva časté nešvary mnohých domácností: nesoulad/ roztříštěnost a přeplněnost.

V jejím bytě byla spousta krásných dekorací, ale vůbec k sobě neladily a bylo jich moc.

Zorka mi vyprávěla historii bytu, příběhy svojí ložnice, kuchyně. Jak vlastně přišla k většině předmětů. Spoustu věcí dostala od svých blízkých, přátel darem. Ale, necítila se s většinou dekorací v pohodě a souladu a bylo jí trapné dárky z bytu odnést.

Její situaci jsem jí přiblížila příkladem z obchodu s představou, že vedle mouky a rohlíků stojí pneumatiky a hned vedle drahý parfém… prostě páté přes deváté a místo harmonie, chaos.

Prostor, se takto stal roztříštěným a každý kdo sem vstoupil, okamžitě cítil neklid místo pohody. Zorka si tolik přála, aby při příchodu do svého bytu cítila klid a úlevu. Přála si mít domov, ve kterém se bude cítit jako v dobře padnoucích šatech.

Ukázala jsem jí podobnosti a souvislosti mezi ní a jejím bytem. Navrhla jsem, začít tam, kde je nejčastěji – ložnicí a kuchyní. Souhlasila. Přešly jsme do její ložnice. Na moji otázku, co by si v ložnici přála mít, co se jí líbí, odpověděla, že vlastně neví. Tak jsem začala jinak.. Co má ráda, a jaké barvy upřednostňuje. Chytla se, oči se jí rozzářily a ukázala na krásné povlečení v pastelových barvách.

Přišel čas na připravený vzorník a z barev, které jsem pro Zorku díky nastavené inspiraci vybrala, byla nadšená. Šlo to lehce, vybrali jsme světlé odstíny fialkové, růžové a tyrkysové. „Takhle by mě to vůbec nenapadlo, líbí se mi to, zítra si jdu koupit barvu a maluji“. Rozloučily jsme se a další důležitý krok byl na Zorce samotné. Zvládla vymalovat i vysvětlit svému muži, proč si přeje svoji ložnici proměnit. Divil se, ale souhlasil. Toužil, aby jeho žena doma našla konečně klid a pohodu.

Za několik týdnů jsme se spolu vydaly na nakupování, které bylo pro Zorku jiné, zvláštní. Šly jsme spolu vybrat dekorace a doplňky, které padnou její duši. Inspirace se na mě v obchodě pro Zorku doslova sypaly. Za 2 hodiny bylo vybráno, nakoupeno a Zorka odjížděla domů spokojená a zářící. Zorka se loučila se slovy „ to je jiné, než když sama bloudím po obchodě, a stejně nevím co si vybrat, nebo si na pomoc pozvu kamarádku a ta mi radí to, co se líbí jí“. Její přiznání mě hřálo u srdce.

Za týden jsme se u ní doma sešly znovu a vybrané doplňky a dekorace spolu doladily a daly jim svoje místo. Tyhle okamžiky miluji. Zorka se během chvilky rozzářila a řekla „ konečně to vnímám, ten úžasný pocit svobody a klidu, to je přesně ono… jak jsi to věděla?“. Usmívala jsem se, spokojená, že jsme ložnici sladily s její duší. Byla nadšená. S ložnicí jsme ještě sladily předsíň a kuchyň. Pohoda a klid se přenesly také tam. Zorka se loučila slovy „ dalším krokem je lodžie a obývák“.

Za dva dny mě od ní přišel e-mail s poděkováním jak si doma po mnoha letech konečně užívá pohodu. Z ložnice, předsíně a kuchyně se stal přítel a terapeut. Beznaději vystřídala radost.

Přeji také vám pohodu a klid na duši u vás doma.